Nedoslýchavost

 Jak vypadá ušní naslouchátko? 
Ušní naslouchátka se vyrábí v tělové barvě, aby nebyla příliš nápadná. Vyrábí se v několika velikostech, protože každý z nás má jinou velikost ucha. Jiné velikosti se vyrábí pro děti a jiné pro dospělé. 
A co velikost?
 Ušní naslouchátko je právě tak velké, aby se vešlo do vnitřní části ucha. Výhodu jistě mají ti, kteří nosí delší vlasy, které zakryjí ucho i s naslouchátkem.Důležité je i vybrat si správnou velikost! Při nákupu ušního naslouchátka pečlivě vybírejte velikost! Ušní naslouchátko musí ve vašem uchu na 100% sedět. 
Co se stane, když si vyberete malé nebo velké naslouchátko??
 Ušní naslouchátko musí vaše ucho chránit před jakýmkoli zvukem. Ten nesmí procházet do vnitřní části ucha. Pokud by zvuk procházel, slyšeli byste nepříjemné pískání. 
Ve kterém uchu se ušní naslouchátko nosí?
 
Můžete je nosit jak v pravém, tak i v levém. Ušní naslouchátko funguje v každém uchu stejně. Záleží pouze na vás. 
A co aplikace?
 
Nasazení ušního naslouchátka je velmi jednoduché. Nepotřebujete k tomu žádný podrobný návod. Ušní naslouchátko jednoduše vsunete do ucha.Nosí se ušní naslouchátko i v noci? Máte hlučné sousedy? Ruší vás v noci hluk zvenčí? Výhodou je, že si můžete naslouchátko jednoduše vytáhnout z ucha a už nic nebude rušit váš klidný spánek. Naproti tomu lidé, kteří dobře slyší, se budou muset s vnějším hlukem vypořádat sami.
 Z čeho se ušní naslouchátko skládá? 
V každém naslouchátku je zabudována baterie a mikrofon. Baterie se musí podle potřeby měnit za novou. Celé ušní naslouchátko, obzvláště mikrofon, je zapotřebí udržovat v čistotě. Zaprášený mikrofon může způsobit, že budete hůře slyšet. 
Vyberte si ze dvou typů ušních naslouchátek!
 
Nechcete, aby bylo ušní naslouchátko příliš vidět? Jste ochotni více investovat? Vhodným řešením je pro vás malé ušní naslouchátko se zabudovaným mikrofonem! Skládá se pouze z jedné části, kterou vložíte do ucha. Druhým typem ušního naslouchátka je závěsné ušní naslouchátko, u kterého se mikrofon upevňuje k ušnímu boltci. Tedy je více vidět. Závěsné ušní naslouchátko se skládá ze dvou částí- vnitřní, která se vsune do ucha a vnější, což je mikrofon, který se upevní na vnější část ucha. Tyto dvě části jsou spojeny krátkým kabelem, který přenáší zvuk z mikrofonu. 
Vybírat můžete i podle druhu baterie!
 Některá ušní naslouchátka obsahují baterie, které lze dobíjet. Nemusíte si tedy kupovat nové. Je to jistě i více ekonomické. Na druhou stranu, pořizovací cena celého ušního naslouchátka je vyšší. 
A co údržba?
 
Ušní naslouchátka je zapotřebí udržovat v čistotě. Výrobci obvykle přikládají k ušním naslouchátkům i sadu čisticích prostředků a návod, jak ušní naslouchátka správně čistit. 
Jak je to s hlasitostí? Je stále stejná?
 Výhodou je, že každé ušní naslouchátko má nastavitelnou intenzitu zvuku. Nacházíte se v hlučném prostředí? Obtěžuje vás hluk? Ztište si mikrofon na ušním naslouchátku! Bavíte se s někým, kdo mluví příliš tiše? Chcete slyšet i ty nejjemnější zvuky? Zvyšte hlasitost na vašem ušním naslouchátku! 
Proč mají ušní naslouchátka nastavitelnou hlasitost?
 Není to zajisté proto, aby si lidé nosící naslouchátka mohli libovolně měnit hlasitost. Důvod je mnohem závažnější. Každý člověk, který špatně slyší, má jinou intenzitu sluchového postižení. Někdo slyší lépe a někdo hůře. 
Je ušní naslouchátko běžně k dostání?
 
Ušní naslouchátka běžně zakoupíte ve specializovaných prodejnách nebo v lékárnách. Vybírat si můžete ze dvou druhů ušních naslouchátek a z několika velikostí. 
Nejprve však zajděte k ušnímu lékaři!
 
Ušní lékař určí, jakou mírou nedoslýchavosti trpíte a jaké ušní naslouchátko je pro vás vhodné. Rozhodně si své první ušní naslouchátko nepořizujte bez lékařského doporučení! Mohlo by to poškodit váš sluch ještě více! 
Jsou ušní naslouchátka proplácena zdravotní pojišťovnou?
 Většina zdravotních pojišťoven v ČR nabízí pouze příspěvek na ušní naslouchátka. Příspěvek ale dostanete pouze tehdy, pokud vám ušní naslouchátko předepíše lékař! Na výši příspěvku se informujte u své zdravotní pojišťovny. 
Jak vzniká nedoslýchavost?
 
V současné době jsou hlavně lidé žijící v rušných městech neustále obklopeni hlukem. Ani doma se mu nevyhnou. Hlasitě puštěná televize, rádio, hudba, ...to vše představuje nebezpečí pro uši. 
Předčasná ztráta sluchu- hrozba pro mladé lidi
 Potkali jste někdy mladého člověka, který měl ve sluchátcích puštěnou hudbu tak hlasitě, že jste ji slyšeli i vy? Především mladí lidé jsou ohroženi předčasnou ztrátou sluchu. Navštěvují diskotéky, noční bary, doma si nahlas pouštějí hudbu,... 
Kdy se začíná zhoršovat sluch?
 Už od puberty se náš sluch postupně zhoršuje. Většina seniorů trpí nedoslýchavostí, u každého se její míra liší. Někdo potřebuje ušní naslouchátko a jiný ne. 
První příznaky zhoršování sluchu
 
Stává se vám často, že nerozumíte, co vám ostatní říkají? Pouštíte si podle názorů ostatních televizi nebo rádio hlasitě? Pracujete nebo pobýváte často v hlučném prostředí? Se vší pravděpodobností se vám začíná zhoršovat sluch. 
Jak se vyhnout nedoslýchavosti? 
Pracujete v hlučném prostředí? Používejte ochranné pomůcky- do uší si vkládejte ušní ucpávky, které zredukují hlasitost hluku. Televizi, rádio a různé přehrávače si nepouštějte příliš nahlas. Navštěvujete často místa, kde se pouští hudba či televize příliš nahlas? Omezte návštěvu těchto míst! Užívejte si klidu a ticha! Projděte se parkem, zahradou a vnímejte nejrůznější zvuky! 
Pozor na ušní onemocnění!
 
Nedoslýchavost může vzniknout i jako následek ušních nemocí jako jsou různé záněty nebo úrazů ucha. Dbejte i na dostatečnou hygienu uší. 
Od nedoslýchavosti k hluchotě...
 
Zhoršuje se u vás míra nedoslýchavosti? Dbejte na doporučení a rady svého ušního lékaře! Od silné nedoslýchavosti je jen krůček k úplné hluchotě! 
Ušní naslouchátka a sluchátka
 
Jaký je mezi nimi rozdíl? S nadsázkou by se dalo říci, že ušní naslouchátka pomáhají nedoslýchavým lidem a sluchátka pomáhají k nedoslýchavosti. Posloucháte ze sluchátek hlasitou hudbu? Ohrožujete se vznikem předčasné nedoslýchavosti! 
Sluchátka pro komerční využití
 
V zahraničí se stalo novinkou, že ve velkých sálech jsou návštěvníkům zapůjčena sluchátka, která fungují na principu naslouchátek. To ulehčí práci průvodcům, kteří na velkou skupinu návštěvníků nemusí doslova křičet. Díky sluchátkům slyší každý návštěvník průvodce dokonale. 
Nahradí sluchátka průvodce?
 
V některých turistických destinacích si můžete zapůjčit sluchátka a vyslechnete si již nahranou řeč průvodce. Tuto variantu využívají především zahraniční turisté. Obzvláště, pokud se v jejich rodném jazyce neprovádí prohlídky. Na druhou stranu je zde i možnost, kterou už začaly některé zahraniční firmy využívat, že vás místo průvodce provede pouze hlas ze sluchátek.